16 شهریور, 1399, 0نظر

نکات مهم در تولید محتوای اینستاگرام چیست؟

امروزه استفاده از اینستاگرام به امری مهم برای کسب و کارها تبدیل شده است. ولی باید این نکته را هم درنظر بگیریم که تولید محتوای اینستاگرام هم برای پیشرفت و دیده شدن بیشتر پیج اهمیت دارد. زیرا هرچه محتوای اینستاگرام شما جذاب و کاربر پسند باشد مخاطبان بیشتری را هم جذب خواهد کرد. پس امروز در این مقاله با ما همراه باشید تا برای شما از نکات مهم تولید محتوای اینستاگرام صحبت کنیم.

همه ما که به دنبال داشتن یک صفحه اینستاگرام خوب برای برندمان هستیم، بارها درباره تولید محتوا چیزهایی شنیده‌ایم.

می‌دانیم که باید محتوای تصویری و نوشتاری تولید کنیم تا بتوانیم مخاطب جذب کنیم. اما بسیاری از ما دقیقا نمی‌دانیم اصول تولید محتوا چیست

و چطور می‌شود تولید محتوای یک صفحه را بهتر کرد. قبل از وارد شدن به تکنیک‌ها و روش‌های مختلف تولید محتوا، باید با «استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام» آشنا شویم. زمانی که شروع به ساختن یک صفحه می‌کنیم، باید مواردی را برای خودمان روشن کنیم. باید بدانیم هدف ما از داشتن یک صفحه اینستاگرام چیست؟ برای چه کسی پست منتشر می‌کنیم و مخاطبمان چه کسی است؟ با چه روشی می‌توانیم به هدفمان برسیم و چه انواعی از محتوا را باید انتخاب کنیم. پاسخ همه این سوالات می‌تواند ما را به استراتژی تولید محتوای اینستاگرام برساند. یعنی متوجه شویم برای چه هدفی، چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهیم. استراتژی تولید محتوا، همان مسیر  مناسب محتوا برای رسیدن به هدف است. در ادامه نکاتی که برای تعیین این مسیر باید در نظر داشته باشیم را می‌خوانید.

برنامه‌ریزی دقیق متناسب با هدف تولید محتوای اینستاگرام

برای اینکه هدف خودتان را مشخص کنید از خودتان بپرسید آیا مخاطبان ما، با برند ما آشنا هستند؟ اگر پاسخ منفی است شما در پله اول قرار دارید. پله Brand awareness. شما باید پیش از فکر کردن به افزایش فروش در اینستاگرام، وفادار کردن مشتریان و اهدافی از این دست، به هدف شناخت برند توسط مخاطبان برسید. اگر پاسخ شما به سوال مثبت است، شما پله اول را پشت سر گذاشته‌اید و می‌توانید فعالیت‌های گسترده‌تری برای افزایش مشتری، تعامل بیشتر با مشتریان همیشگی و ارتباط پررنگ‌تر، بازگشت مشتریان سابق به سمت برند شما و اهدافی از این دست فکر کنید.

حالا این اهداف چه ربطی به تولید محتوا دارند؟ تصور کنید شما یک برند شناخته شده مثل پپسی هستید. آیا لازم است در برخی از پست‌هایتان به مخاطبان توضیح بدهید که پپسی یک نوشابه گازدار است؟ مخاطبان شما در حال حاضر این را می‌دانند. پس معرفی محصول ممکن است به طور کلی از دسته‌بندی محتوایی شما خارج شود و به سراغ فعالیت‌های خلاقانه برای جلب توجه مشتریان سابق برای خرید دوباره بروید. اما اگر شما یک برند ناشناخته و جدید هستید، بسیاری از مخاطبانی که به صفحه شما می‌رسند حتی نمی‌دانند محصولتان چیست. پس معرفی محصول و خصوصیاتش برای شما اهمیت بالایی دارد. هدف خود را متناسب با جایگاه برندتان پیدا کنید.

از چه روشی برای تولید محتوای اینستاگرام استفاده کنیم؟

حالا می‌دانیم هدف از تولید محتوا چیست. اما از چه نوع محتوایی باید استفاده کنیم؟ عکس، متن یا ویدیو… اصلا چه موضوعاتی را باید مطرح کنیم؟ پاسخ به این سوالات در ابتدای کار کمی سخت است. شما نیاز دارید مدتی را به تست کردن انواع محتوا و بررسی نتایج آن بگذرانید. اما به طور کلی باز هم جواب دادن به چند سوال می‌تواند به شما کمک کند.

اول به این سوال کلی پاسخ بدهید که در رابطه با بیزنس من، چه محتوایی در اینستاگرام موفق است؟

به سراغ رقیبان و کسب و کارهای مشابه بروید. پست‌های موفق را بررسی کنید و انواع دسته‌بندی‌های موضوعی را که دیگران به کار برده‌اند تحلیل کنید.

همه این تحقیقات به شما کمک می‌کند سلیقه مخاطبان اینستاگرام را بشناسید و متوجه شوید آنها به دنبال چه محتوایی هستند.

اما سوال دوم هم به اندازه این سوال مهم است: حالا ما چه کار متفاوتی می‌توانیم انجام بدهیم تا منحصر به فرد باشیم؟

الهام گرفتن از محتواهای دیگران بدون تلاش برای کپی کردن می‌تواند به شما ایده‌های تازه‌ای بدهد. وقتی بدانید دیگران چه

فعالیت‌هایی داشته‌اند، این را هم متوجه می‌شوید که چه فعالیت‌هایی هست که تا به حال انجام نشده و می‌تواند

برگ برنده شما در تولید محتوا و جلب توجه مخاطبان باشد. پس رقیبان و کسب و کارهای مشابه را تحلیل کنید اما نه برای کپی! برای متفاوت بودن.

مخاطبتان را بشناسید

یکی از عوامل تعیین کننده در استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام این است که پرسونای برندتان را بشناسید. یعنی بدانید که قرار است با چه کسانی از چه قشری صحبت کنید؟ آنها اغلب زن هستند یا مرد؟ چه سن و سالی دارند؟ علایقشان چیست و چه نوع سلیقه‌ای دارند؟ عادت‌هایشان شامل چه چیزهایی‌ست؟ در کل باید تصویر مشخصی از مخاطبانتان داشته باشید تا بتوانید تشخیص بدهید که چه محتوایی برایشان مناسب است. حتی ممکن است به این نتیجه برسید که آنها اصلا در اینستاگرام نیستند و باید جای دیگری برایشان محتوا و تبلیغ بسازید. اما وقتی به این نتیجه رسیدید که اینستاگرام کانال مناسبی برای ارتباط با آنهاست، حالا می‌توانید بر اساس ویژگی‌ها و علایقشان محتوایی را تولید کنید که توجه‌شان را جلب می‌کند.

برای ایجاد تعامل چه برنامه‌ای دارید؟

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام بدون توجه به مهم‌ترین ویژگی این شبکه اجتماعی غیرممکن است؛

ویژگی تعاملی بودن. اینستاگرام جایی است که میزان تعامل تعیین کننده موفقیت شماست.

اگر مخاطبانتان پست‌های شما را لایک، سیو یا فوروارد نکنند و برایتان کامنت نگذارند، بهترین محتوا هم نمی‌تواند دیده شود و صفحه شما راکد می‌شود.

پس در تولید محتوایتان به شیوه‌های ایجاد تعامل فکر کنید و برای آن برنامه داشته باشید. لیست محبوب ترین اینفلوئنسرهای ایرانی را دیده اید؟

چگونه تولید محتوا می کنند؟ مثلا می‌توانید به سراغ ایجاد رقابت و مسابقه بروید، یا با ساختن محتوای آموزشی مخاطبانتان را ترغیب

به پرسش و یادگیری درباره حوزه فعالیت خودتان کنید. سعی کنید آنها را در محتوا دخیل کنید تا احساس کنند در صفحه شما دیده می‌شوند.

مثلا می‌توانید این نمونه را ببینید. برندی که از مخاطبانش خواسته به محصولی که می‌خواهند در هفته بعدی عرضه شود رای بدهند.

این نمونه‌ای از بالاترین حد ایجاد مشارکت و دخالت دادن مخاطب است چرا که مخاطب نه تنها در محتوا، بلکه در تعیین محصول عرضه شده هم دخیل شده است:

 

نکات جذاب در تولید محتوای اینستاگرام
نکات مهم تولید محتوای جذاب

 

برنامه زمانی و تقویم محتوای اینستاگرام

وقتی استراتژی تولید محتوای اینستاگرام را تعیین کردید و دسته‌بندی‌های مختلف محتوایی را مشخص کردید، وقت آن است که به اجرای دقیق آن فکر کنید.

برای اجرای استراتژی‌تان نیازمند برنامه زمانی و تقویم محتوا هستید. تقویم محتوا مشخص می‌کند

شما در کدام روز و کدام ساعت قرار است پست‌هایتان را منتشر کنید، آنها را به چه ترتیبی منتشر می‌کنید

و هر کدام را به کدام روز هفته اختصاص می‌دهید. این زمان‌بندی آن قدر مهم است که می‌تواند جزئی از استراتژی به حساب بیاید.

محتوایی که در زمان مناسب منتشر نشود، نمی‌تواند بازدید مورد نظر را به همراه داشته باشد و تعامل ایجاد کند.

مثلا اگر شما درباره خرید از یک فروشگاه، درست در ساعت تعطیلی فروشگاه پست کنید،

ممکن است مشتریانی را که در همان لحظه دیدن پست تصمیم به خرید می‌گیرند از دست بدهید و آنها را با در بسته و تلفن‌هایی که پاسخگو نیستند مواجه کنید.

یا اگر قرار است از مخاطبان بخواهید در کامنت اظهار نظر کنند، زمانی را انتخاب کنید که قادر باشید آنلاین و پاسخگو بمانید.

بنابراین متناسب با بیزنس خودتان و همچنین متناسب با اطلاعاتی که قسمت Audience در اینسایت اینستاگرام به شما می‌دهد،

برای بهترین زمان‌بندی تصمیم‌گیری کنید. برنامه زمانی جزو مهمترین قسمت تولید محتوای ایسنتاگرام است و باید با برنامه ریزی به این هدف برسید.

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند در تولید محتوای اینستاگرام به شما کمک کند این است که به صفحه‌تان یک هویت بصری بدهید.

یعنی زمانی که مخاطب به کل پست‌های صفحه شما نگاه می‌کند، در آنها یک هماهنگی و استایل مشخص را ببیند.

تا مدتی پیش چنین موضوعی اصلا اهمیت نداشت. پست‌ها به عنوان محتواهای جداگانه مورد توجه بودند و اصلا مهم نبود

که وقتی در صفحه کنار هم قرار می‌گیرند چه ترکیبی را می‌سازند. اما اهمیت این ترکیب روز به روز بیشتر شد.

اپلیکیشن‌هایی برای ساخت لی‌اوت صفحه ایجاد شدند، افراد خلاق تلاش کردند لی‌اوت منحصر به فرد بسازند

و بسیاری از ترکیب رنگ و طراحی‌های ویژه استفاده کردند تا هر کس وارد صفحه‌شان می‌شود مقهور طراحی کلی پست‌ها شود.

حالا بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند برای جذابیت صفحه بهتر است به کلیت آن به شکل یک سایت یا صفحه منسجم نگاه کنیم

و تلاش کنیم هویت تصویری مشخصی برایش ایجاد کنیم. با رشد صفحات باکیفیت در اینستاگرام و ارتقا سلیقه مخاطبان،

حالا این مساله اهمیت بیشتری پیدا کرده و باید جزئی از استراتژی محتوایی ما باشد.

آیا زمان کافی برای ایجاد تولید محتوای اینستاگرام مخصوص خودتان را ندارید؟

خب، خبر خوب این است که شما نیازی هم به این کار ندارید. این ممکن است در مورد دیگر حساب های کاربری اینستاگرام

برای تولید محتوایی که مخاطبان شما به آن علاقه مند هستند، صادق باشد. شما می توانید با آژانس دیجیتال مارکتینگ تیمورا تماس بگیرید

و از ما بخواهید که محتوای مناسب برای شبکه‌های اجتماعی شما تولید کنیم به همین سادگی می توانید یکی از بهترین صفحات اینستاگرام را داشته باشید.

نتیجه

امیدوارم این مقاله به شما ایده های کافی در مورد نحوه شناسایی محتوای مناسب با حساب کاربری در اینستاگرام را ارائه دهد و شما آمادگی لازم برای برنامه ریزی و ایجاد صفحه بازخورد مناسب را داشته باشید! اگر شما تمام این روش‌ها را برای یافتن منبع محتوای مناسب با صفحه بازخورد اینستاگرام خود امتحان کنید یا فقط دو یا سه مورد از آنها را ترکیب کنید، می توانید یک صفحه بازخورد مناسب ایجاد کنید که باعث می شود مخاطبان شما روی آن کلیک کنند و با آن تعامل داشته باشند!

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *